Knoll: Marc Newson

Knoll: Marc Newson

Základní text

Marc Newson, CBE, je označován za jednoho z nejvlivnějších designérů své generace. Pracoval v širokém spektru oborů a vytvořil vše od nábytku a předmětů pro domácnost přes jízdní kola a automobily až po soukromá a komerční letadla, jachty, různé architektonické zakázky a autorská sochařská díla pro klienty po celém světě. Newson žil a pracoval v Tokiu, Paříži a Londýně, kde nyní žije, a stále hodně cestuje. Mezi jeho klienty patří široká škála nejznámějších a nejprestižnějších světových značek - od výroby a technologií až po dopravu, módu a sektor luxusního zboží.

Design by Knoll: Marc Newson


Design by Knoll: Marc Newson

Text

Newson se narodil v roce 1963 v Sydney a většinu svého dětství strávil cestováním po Evropě a Asii. S nábytkovým designem začal experimentovat už jako student a s pomocí grantu Australské rady řemesel uspořádal svou první výstavu, na níž představil svůj Lockheed Lounge - dílo, které nyní, o dvacet let později, vytvořilo čtyři po sobě jdoucí světové rekordy v aukcích.

Kromě toho, že dohlíží na svou vlastní společnost Marc Newson Ltd, zastává také vedoucí pozice v klientských společnostech; v současné době je mimo jiné velvyslancem značky Qantas Airways a designérem pro speciální projekty ve společnosti Apple.

Jeho práce jsou zastoupeny v mnoha významných muzejních sbírkách, včetně MoMA v New Yorku, londýnského Design Museum a V&A, Centre Georges Pompidou v Paříži a Vitra Design Museum v Německu.