Knoll: George Nakashima

Knoll: George Nakashima

Základní text

George Nakashima, jeden z nejuznávanějších designérů a výrobců nábytku 20. století, je proslulý svými návrhy inspirovanými tradicemi a legendárním řemeslným zpracováním. Nakashima studoval architekturu na Washingtonské univerzitě v Seattlu, na Ecole Americaine des Beaux-Arts Fontainebleau ve Francii a na Massachusettském technologickém institutu. Během pobytu v internačním táboře během druhé světové války se naučil umění zpracování japonského dřeva od místního stařešiny. Následně procestoval parníkem celý svět a nakonec se usadil v Japonsku. Zde pracoval pro Antonina Raymonda, amerického architekta, který spolupracoval s Frankem Lloydem Wrightem na návrhu hotelu Imperial.

Text

V Americe se Nakashima stal významnou osobností amerického řemeslného hnutí. Jeho nábytek je uznáván pro svou jednoduchost a pečlivou péči o vlastnosti materiálu. Často stavěl do protikladu přirozenou hranu kusu dřeva s tradičním japonským truhlářstvím. Nakashimovy návrhy stolů Splay Leg Table a rovných židlí byly vytvořeny pro společnost Knoll a původně se pro ni ve 40. letech 20. století i vyráběly. V souladu s jeho dílem se v těchto kusech pro Knoll snoubí moderní estetika s hlubokým respektem k přirozeným tvarům stromu a přirozené kráse dřeva. Tyto kusy byly znovu uvedeny na trh společností KnollStudio v roce 2008.

Během své kariéry získal Nakashima zlatou medaili za řemeslné umění od Amerického institutu architektů, Hazlettovu cenu a v roce 1983 Řád posvátného pokladu - vyznamenání, které mu udělil japonský císař. Nakashima byl také autorem knihy Duše stromu, která byla předmětem několika samostatných výstav: Duše stromu: Úvahy dřevaře.